Farské oznamy od 31. mája 2020 do 7. júna 2020

Duch Sv. A copy

- Polícia SR opakovane zaznamenáva v tomto krízovom stave v súvislosti s koronavírusom trestnú činnosť páchanú na senioroch. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť, dobrosrdečnosť a nepoučiteľnosť stávajú často obeťami podvodov a krádeží. Podvodníci sa skrývajú v osobách, ktoré sa na seniorov obracajú s naliehavou prosbou o finančnú pomoc. Kontaktujú ich telefonicky, oslovujú ich na ulici alebo navštevujú priamo v príbytkoch. Predstavujú sa ako príbuzní, lekári, zamestnanci sociálnych a obecných úradov alebo pracovníci elektrární, plynární či iných spoločností. Často vystupujú ako predajcovia rôzneho tovaru. V prípade, že cudzie osoby na vás vyvíjajú nátlak alebo máte pocit ohrozenia kontaktujte políciu na čísle 158 alebo tiesňovú linku 112. Bližšie info na nástenkách.

- Zbierka na katolícke masmédiá z minulej nedele bola spolu 680 eur. Úprimné Pán Boh zaplať.

- Veriaci, ktorí sa dnes zúčastnia na verejnom speve alebo recitovaní hymnu „Veni, Creator“, môžu za zvyčajných podmienok získať úplné odpustky. Dnes končí veľkonočné obdobie a od zajtra začína obdobie cez rok, modlíme sa Anjel Pána.

- Po sv. omšiach v sakristii zapisujem úmysli sv. omší na mesiac jún.

- Na prvý piatok po sv. omši bude prvopiatková pobožnosť zakončená eucharistickým požehnaním.

- Ak by ste čokoľvek potrebovali vybaviť neváhajte ma kontaktovať po sv. omši v sakristii, alebo na tel. čísle: 0905 328 325 alebo 033/ 5595 257, popr. mailom na farnost.surovce@abu.sk

V modlitbe s vami spojený a na Vás všetkých milovaní farníci mysliaci Marián Kolenčík, farský administrátor

- Vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu a obmedzenia spojené s pandémiou koronavírusu sa v našej farnosti tento rok žiaľ neuskotční slávnosť 1. sv. prijímania, Hodky vo Valtašúre, Detský letný farský tábor, Deň rodiny, či akcia Vypni telku, zapni seba. Tieto slávnosti a akcie sa posúvajú na budúci rok. Pán Boh zaplať za pochopenie a ústretovosť.

- Chorých po domoch začnem opäť spovedať v septembri popr. v októbri, podľa toho, aká bude aktuálna situácia. Samozrejme v prípade zaopatrenia sviatosťami v ohrození života ma neváhajte kontaktovať na tel. č.: 0905 328 325 alebo 033/5595 257.

- Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch každú noc, pravidelne o polnoci, udeľuje eucharistické požehnanie veriacim a ostatným obyvateľom mesta Trnava a celej Trnavskej arcidiecézy. Úmyslom eucharistického požehnania udeľovaného z okna arcibiskupského úradu je vyprosovanie pomoci Božiemu ľudu mesta Trnava a Trnavskej arcidiecézy pri odvrátení epidémie koronavírusu a všetkých ťažkostí, ktoré sú s touto chorobou spojené. Pri príležitosti eucharistického požehnania trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch udeľuje zomierajúcim generálnu absolúciu ako aj úplné odpustky. Ak sa chorí uzdravia, sú povinní individuálne sa vyspovedať a prijať najsvätejšiu Eucharistiu.

Farský úrad Šúrovce s radosťou oznamuje, že od stredy 6. mája 2020 sa začína so slávením verejných bohoslužieb v kostoloch. Budú však podliehať viacerým obmedzeniam, ktoré musíme prísne dodržiavať:

- Kostol sa bude otvárať vždy 15 min. pred svätou omšou.

- Do kostola sa bude vchádzať a vychádzať len cez hlavný vchod. V sakristii budú prítomní len kňaz, p. kostolník a miništranti.

- V kostole počas svätých omší budú viditeľne označené (bielo – červenou páskou) v každej druhej lavici vyhradené miesta na sedenie, taktiež na ostatných laviciach v kostole a chóruse – ten bude otvorený len v nedeľu, pričom každé z nich bude minimálne dva metre od seba (neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti). Počet miest v kostole je limitovaný. Ak sa naplní počet miest v kostole je možné využiť v prípade priaznivého počasia priestranstvo pred kostolom pri dodržaní opatrení (rúško a 2m. odstup).

- Z účasti na sv. omši sú úplne vylúčené osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.

- Počas svätých omší ľudia musia mať na tvári rúško, príp. inú ochranu tváre, ktorá zakríva nos a ústa.

- Zostáva zákaz podávania rúk pri znaku pokoja a žehnanie sa svätenou vodou.

- Na základe odporúčania konzília epidemiológov a hlavného hygienika SR sväté omše budú recitované, teda bez spevu (v nedeľu sa pridá organ).

- Povinná je dezinfekcia rúk pri vstupe do kostola (bude umiestnená pri hlavnom vchode, pri stolíku na katolícke noviny a pri spovedelnici).

- Sväté prijímanie bude podávané na základe rozhodnutia biskupskej konferencie do rúk. Na sväté prijímanie prichádzame tiež v dvojmetrových rozostupoch.

- Vekový limit pre účasť na bohoslužbách nie je stanovený, avšak podľa konferencie biskupov Slovenska veriaci vo vyššom veku, majú svoju prítomnosť na bohoslužbách ešte zvážiť.

- Na základe odporúčania konzília epidemiológov a hlavného hygienika SR bude v nedeľu svätá omša ráno o 8:00 hod. určená výhradne pre seniorov nad 65 rokov.

- Do kostola, prosím, vstupujte najviac po dvoch, s rúškom na tvári a v dostatočnom rozostupe.

- Až do úplného odvolania opatrení, ktoré limitujú zhromažďovanie, zostáva v platnosti dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky. Účasť na sv. omšiach je od 6. mája možná, avšak stále dobrovoľná - aj čo sa týka nedelí a sviatkov. Zároveň budú pokračovať vysielania bohoslužieb prostredníctvom katolíckych a verejnoprávnych médií.

- Úradné záležitosti je možné vybaviť prednostne po sv. omši v sakristii a naďalej telefonicky alebo mailom.

- Ďalšie informácie budeme zverejňovať priebežne. Preto pozorne sledujte oficiálnu internetovú stránku farnosti a tiež aj oznamy na výveske pred kostolom.

- Všetkých povzbudzujeme k veľkej trpezlivosti a ohľaduplnosti. Je na nás, aby sme tieto pravidlá, ktoré samozrejme nebudú bez ťažkostí, využili na dobré. Rešpektujme pokyny a zaumieňme si vopred, že urobíme všetko, aby nedochádzalo k zbytočným sporom: prejavme v tomto smere láskavosť aj obetavosť, ktoré pramenia z našej kresťanskej viery.