V Šúrovciach pripomenuli pápežského preláta Mons. Františka Revesa + pridaná reportáž MTT

Napísal: Andrej Macho
Ostatná aktualizácia: 30 december 2017
Napísané: 21 október 2017

reves vyrocie

V nedeľu 15. októbra 2017 sa v Šúrovciach konala slávnosť pri príležitosti 20. výročia úmrtia Mons. Františka Revesa, katolíckeho kňaza, papežského preláta, profesora, redaktora, prekladateľa a misionára Slovákov vo Francúzsku. Slávnosť sa konala pod záštitou Obecného úradu Šúrovce, Farského úradu Šúrovce a Slovenskej katolíckej misie vo Francúzsku.

František Reves sa narodil 2. mája 1911 vo Varovom Šúre (dnes Šúrovce v okrese Trnava) a na začiatku 50. rokov 20. storočia sa zapojil do ilegálnej činnosti a organizovania nebezpečných výprav bohoslovcov, kňazov, ale aj laikov cez strážené hranice do slobodného sveta. S Františkom Revesom spolupracovali saleziáni blahoslavený Titus Zeman, Ernest Macák a Štefan Fabera. František Reves, hrdinský odporca komunistickej totality, pomohol utiecť vyše 100 ľuďom, z toho bolo 80 duchovných. Sám emigroval v apríli 1952 a od roku 1959 až do svojej smrti 19. júna 1997 pôsobil ako misionár na Slovenskej katolíckej misii vo Francúzsku.

Slávnostnú svätú omšu celebroval a v kázni sa veriacim prihovoril rektor Slovenskej katolíckej misie vo Francúzsku Mons. Imrich Tóth, koncelebrovali miestny farár Marián Kolenčík, Mons. Miloslav Mrva, František Sočufka SJ a dvaja saleziánski spolubratia. Svätá omša sa konala na priestranstve pred Kaplnkou sv. Jozefa vo Varovom Šúre, kde svoju primičnú svätú omšu v roku 1942 slúžil aj František Reves.

Po svätej omši Mons. Imrich Tóth na kaplnke posvätil pamätnú tabuľu venovanú Františkovi Revesovi a spolu so starostkou obce Šúrovce Žanetou Gogolovou ju slávnostne odhalili. K prítomným sa pri tejto príležitosti prihovoril aj člen Slovenského ústavu v Ríme Dr. Jozef M. Rydlo. V poobedňajších hodinách sa v miestnom kultúrnom dome konala prezentácia knihy Živého ma nedostanete! Spomienky Františka Revesa, ktorú pripravil Mons. Imrich Tóth a ktorá sa stretla s veľkým záujmom.

“Medzi pozvanými hosťami na slávnosti nechýbali žijúci rodinní príslušníci Františka Revesa a delegácia Slovákov z Francúzska zo Slovenskej katolíckej misie. Vďační Šúrovčania a krajania si dôstojným spôsobom uctili osobnosť svojho významného rodáka a prispeli tak k prehlbovaniu svojich národných a kresťanských tradícií a zachovaniu živej a pravdivej historickej pamäte národa,” informoval Mons. Imrich Tóth.

Fotogaléria: http://surovce.fara.sk/fotogaleria

Od 13. minúty je záznam zo spomienkovej slávnosti na Mons. Františka Revesa: ">