Farské oznamy od 25. októbra 2020 do 1. novembra 2020

30. nedeľa A copy

- Farský úrad oznamuje, že správca farnosti je už zdravý. Úprimné Pán Boh zaplať a ďakujem za všetky vaše modlitby a všetku pomoc.

- Možnosť získavať úplné odpustky v prospech zosnulých je predĺžená na celý mesiac november:

1. a) v ľubovoľný deň (len raz v mesiaci) podľa slobodného rozhodnutia veriaceho, ktorý nábožne navštívi chrám alebo kaplnku a pritom sa pomodlí Otče náš a Verím v Boha;
  2. b) v ktorékoľvek dni podľa slobodnej voľby veriaceho, ktorý nábožne navštívi cintorín a aspoň v duchu sa pomodlí za zosnulých.

Pri oboch spôsoboch treba splniť aj všeobecné podmienky (sv. spoveď, sv. prijímanie, modlitba na úmysel Sv. Otca).

Starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov (napr. karanténne opatrenie alebo iné obmedzenie nariadené štátom v čase pandémie) nemôžu vychádzať z domu, môžu tieto odpustky získať tak, že pred obrazom Pána Ježiša a Panny Márie, obetujúc Bohu bolesti a útrapy života, sa pomodlia zbožné modlitby za zosnulých alebo vykonajú skutok milosrdenstva. Zároveň musia byť duchovne spojení s ostatnými veriacimi, zrieknuť sa akéhokoľvek hriechu a mať úmysel, čo najskôr, ako to bude možné, splniť aj všeobecné podmienky (sv. spoveď, sv. prijímanie a modlitba na úmysel Sv. Otca).

- V zadu v kostole pri Lurdskej Panne Márii sú k dispozícii Katolícke noviny, časopisy i svätená voda, ktorú si môžete zobrať do svojich domovov.

Vo svojich modlitbách vyprosujem denne zdravie pre celé naše farské spoločenstvo, povzbudzujem nás všetkých, aby sme sa modlili navzájom za celú našu farnosť, najmä odporúčam modlitbu posvätného ruženca.

Na Vás všetkých milovaní bratia a sestry, farníci v modlitbe mysliaci Marián Kolenčík, váš duchovný otec

AKTUÁLNE USMERNENIA OD 24.10.2020

-Podľa uznesenia Vlády SR č. 290/2020 Z. z. a inštrukcií, ktoré vydala Konferencia biskupov Slovenska, sa v dňoch od 24.10.2020 až 1.11.2020 sv. omše slávia bez účasti ľudí. Úmysli sv. omší, ktoré sú zapísané odslúžim podľa rozpisu súkromne.

KRSTY, SOBÁŠE A POHREBY budú počas tejto mimoriadnej situácie bez sv. omše. Počet osôb v interiéri je limitovaný – 1 osoba na 15m2, teda v našom kostole je to 19 osôb + kňaz. V exteriéri treba dodržať dvojmetrové rozostupy. Na obrady krstu a sobáša sa vstupuje cez sakristiu najskôr 10 min. pred obradom. Dezinfekcia rúk a správne nasadené rúško (zakrývajúce nos i ústa) sú povinné. Sedí sa šachovnicovo.

- Kto by si chcel nahlásiť úmysel sv. omše, dohodnúť individuálnu sv. spoveď (sv. spoveď je spojená i so sv. prijímaním), nahlásiť zaopatrenie chorého alebo zomierajúceho sviatosťami, môže tak urobiť telefonicky na číslach 033/5595 257 alebo 0905 328 325, či mailom na farnost.surovce@abu.sk

- Kostol bude otvorený k osobnej modlitbe a adorácií denne do 18,00 hod.

FARSKÁ KANCELÁRIA

- Na vybavovanie úradných záležitostí, nahlásenia úmyslu sv. omše, krstu, sobáša, pohrebu prednostne využívať telefón alebo mail.

- Návštevu farskej kancelárie vopred dohodnúť, dezinfekcia rúk a rúško.

Prosím sledujte našu farskú internetovú stránku alebo vývesku pred kostolom, kde budú uverejnené najnovšie informácie.

- Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na bohoslužbách v nedeľu a prikázané sviatky. Dišpenz platí od 1. októbra 2020, až do odvolania. Biskupi spolu s kňazmi prosia, aby veriaci, ktorí sú vo vyššej miere ohrození, nech uprednostnia sledovania bohoslužieb prostredníctvom médií či internetu. Ide najmä o ľudí vo vyššom veku, taktiež trpiacich chronickými ochoreniami, ľudí po operačných zákrokoch, ako aj tých, ktorí sa starajú o seniorov, atď.

- Od 1. októbra 2020 až do odvolania prinesie TV LUX pre svojich divákov sväté omše v mimoriadnych časoch. Od pondelka do soboty ich bude vysielať o 7:00 a 18:30 hod., v nedeľu o 10:00 a 18:30 hod. V Šaštíne sa obnovujú večerné modlitby pred Oltárnou sviatosťou za odvrátenie epidémie na Slovensku i vo svete. TV LUX bude prinášať priame prenosy v utorky, štvrtky a nedele so začiatkom o 20:00 hod. Diváci RTVS si môžu pozrieť prenosy bohoslužieb v sobotu večer o 18:00 hod. na Trojke a v nedeľu dopoludnia na Dvojke. Rádio Lumen bude vysielať denne dve sv. omše, ráno o 8:30 hod. a večer o 18:00 hod.

- Vyzývame spolu s otcami biskupmi k zvýšenej vzájomnej ohľaduplnosti, aj obetavosti, vzhľadom na dočasnú nemožnosť sláviť pre všetkých a so všetkými. Treba urobiť všetko pre to, aby sa predišlo sporom a konfliktom. Svedomito tiež dodržme v podstate už známe pravidlá. Oceňujeme podporu a modlitby veriacich, vďaka ktorým je možné vo verejnom slávení bohoslužieb pokračovať. Pozývame vás, nech ťažkosti, ktoré sú spojené s obmedzeniami, spoločne obetujeme za čo najskorší koniec koronakrízy. Len postup vo vzájomnom rešpekte umožní druhú vlnu zvládnuť. Vedení hodnotami evanjelia, buďme príkladom jednoty, trpezlivosti a pokoja. Prosme Pána, aby ochraňoval Slovensko a Panna Mária Sedembolestná, naša patrónka, nech oroduje za nás všetkých!
                                                          V modlitbe na Vás pamätajú a žehnajú Vám biskupi Slovenska.