Farské oznamy od 29. marca 2020 do 5. apríla 2020

5. pôstna A

- Farský úrad Šúrovce na základe rozhodnutia Konferencie biskupov Slovenska o zamedzení šírenia nového koronavírusu oznamuje, že sa nebudú slúžiť verejné bohoslužby, až do ODVOLANIA na území celého Slovenska, teda aj v našej farnosti. Odporúčame sledovať sväté omše vysielané TV LUX a na Rádiu LUMEN. Takto vysielané sv. omše sú platné v tejto mimoriadnej situácii nielen pre chorého ale pre nás všetkých. Pripomínam, že za súčasných mimoriadnych okolností, najmä pre fyzickú a morálnu nemožnosť, veriaci nie sú povinní zúčastniť sa na svä­tých omšiach a to aj v nedeľu. Kostol bude otvorený k modlitbe pre všetkých denne do 17:00 hod. Ja i náš p. arcibiskup Mons. Ján Orosch Vás všetkých povzbudzujeme k pevnej viere, aby sme si spomenuli na našu históriu, kde nás naša Trnavská Panna Mária viac krát zachránila a uvedomme si, že kostol nie je mies­tom nákazy ale spásy.

- Úmysli svätých omší, ktoré boli prijaté na konkrétny dátum odslúžim v daný dátum počas súkromnej svätej omše. Tie, ktoré nebudú odslúžené teraz (napr. v nedeľu a na iné slávnosti a sviatky, keď boli napísané dva úmysli), odslúžim v náhradnom termíne v mesiacoch máj a jún. Odporúčam Vám všetkým milovaní bratia a sestry, aby ste sa duchovne spojili v modlitbe na tieto úmysli.

- Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch každú noc, pravidelne o polnoci, udeľuje eucharistické požehnanie veriacim a ostatným obyvateľom mesta Trnava a celej Trnavskej arcidiecézy. Úmyslom eucharistického požehnania udeľovaného z okna arcibiskupského úradu je vyprosovanie pomoci Božiemu ľudu mesta Trnava a Trnavskej arcidiecézy pri odvrátení epidémie koronavírusu a všetkých ťažkostí, ktoré sú s touto chorobou spojené. Eucharistické požehnanie je udeľované z okna na rohu arcibiskupského úradu, ktoré sa nachádza na druhom poschodí a je situované smerom k Trojičnému námestiu. Pri príležitosti eucharistického požehnania trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch udeľuje zomierajúcim generálnu absolúciu ako aj úplné odpustky, na čo je biskup splnomocnený Apoštolskou stolicou v mimoriadnych prípadoch, akým je i pandémia koronavírusu. Ak sa chorí uzdravia, sú povinní individuálne sa vyspovedať a prijať najsvätejšiu Eucharistiu.

- Čo sa týka individuálnych svätých spovedí: podľa všeobecne známej mienky odborníkov je potrebné upresniť, že vysluhovanie sviatosti zmierenia sa obmedzuje iba na nevyhnutné prípady (ak je to pre Vás nevyhnutné, napr. aj v prípade zaopatrenia zomierajúceho sviatosťami volajte na tel. č.: 0905 328 325 alebo 033/5595 257). Tieto opatrenia týkajúce sa zákazu verejných bohoslužieb a sv. spovede, či iných sviatostí nie sú prejavom lenivosti ani zbabelosti duchovných pastierov, ale majú za cieľ nešíriť mimoriadne nákazlivú infekciu. Totiž veľmi ľahko sa môžeme nakaziť od nič netušiaceho, bezpríznakového a navonok zdravého človeka. A (nielen) kňazi potrebujú zostať zdraví, keď budú volaní k prípadom ohrozenia života, ktoré budú vyžadovať ich nevyhnutnú a odvážnu reakciu. Prosíme teda o trpezlivosť. Keď táto situácia pominie, bude dosť možností prijať sviatosti s najväčšou úctou a láskou. Využívajme duchovné inšpirácie, ktoré sa nám bohato ponúkajú cez médiá, nezabúdajme na modlitbu a dokonalú lútosť.

- Chorých k 1. piatku a Veľkej Noci nenavštívim (okrem zaopatrenia sviatosťami v prípade nebezpečenstva smrti).

- Spoločné sväté spovede pred veľkonočnými sviatkami nebudú.

- ÚPLNÉ ODPUSTKY POČAS PANDÉMIE

1. Tí, ktorí sú chorí na COVID-19, tí, ktorým lekár nariadil karanténny režim, ako aj zdravotnícki pracovníci a rodinní príslušníci, ktorí sa starajú o chorých na COVID-19, môžu získať úplné odpustky, ak sa pomodlia Verím v Boha, Otče náš a Zdravas Mária a vzbudia si túžbu po splnení všeobecných podmienok (sv. spoveď, sv. prijímanie, modlitba na úmysel Sv. Otca a nepripútanosť k hriechu) hneď, ako to bude možné.
  2. Ostatní veriaci, ak prosia Boha o skončenie epidémie, o úľavu pre chorých a o spásu tých, ktorých si povolal k sebe a túto prosbu spoja s (stačí si vybrať jedno): návštevou Najsvätejšej sviatosti alebo eucharistickou adoráciou alebo čítaním Svätého písma aspoň 30 minút alebo modlitbou ruženca alebo modlitbou krížovej cesty alebo modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva. Treba splniť aj všeobecné podmienky.
  3. Tí, ktorí sú v bezprostrednej blízkosti smrti a ocitnú sa bez možnosti prijať sviatosť pomazania chorých a viatikum (eucharistický pokrm na cestu), úplné odpustky získajú, ak si uctia Ukrižovaného Ježiša alebo kríž.

- Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať najlepšie nie osobne, ale na tel. čísle: 0905 328 325 alebo 033/ 5595 257, popr. mailom na farnost.surovce@abu.sk

V modlitbe s vami spojený a na Vás všetkých milovaní farníci mysliaci Marián Kolenčík, farský administrátor