Nová heraldická identita našej farnosti

erb 512x512

Nový erb farnosti požehnal nový farský administrátor vdp. Marián Kolenčík dňa 24. septembra 2017 pri príležitosti slávnosti titulu farského Kostola sv. Michala Archanjela v Šúrovciach.

Základom heraldicky správneho erbu je jednoduchosť a ľahká čitateľnosť. Heraldika pracuje s jednoduchosťou a kvalitne nakreslenými figúrami podľa heraldických pravidiel.

Popis erbu
V červenom štíte modrá hlava, v nej zlatá šesťhrotá hviezda sprevádzaná po stranách dvoma
zlatými sedemhrotými hviezdami. V dolnom červenom poli nad hrotom plamenného meča so
striebornou rukoväťou a zlatou zvlnenou čepeľou spočívajú zlaté váhy so striebornými
retiazkami. Nad štítom sa vznáša čierny kňazský klobúk na každej strane s jedným uzlom na
čiernej šnúre.

Vysvetlenie významu jednotlivých prvkov erbu
Farnosť Šúrovce je zasvätená sv. Michalovi Archanjelovi. Zasvätenie farnosti je vyjadrené v
dolnej červenej časti štítu hlavnými atribútmi Archanjela – váhami a plamenným mečom.
Modrá hlava štítu má pôvod v dvoch erboch. Modrý je erb Dekanátu Sereď, do ktorého
farnosť z cirkevno-správneho hľadiska prináleží a rovnakú tinktúru má aj erb obce Šúrovce,
na ktorej území sa farnosť nachádza. Dve sedemhroté hviezdy pochádzajú z erbu dekanátu.
Šesťhrotá hviezda má pôvod v obecnom erbe. Počet hviezd – tri – vyjadruje, že na území
farnosti sa nachádzajú tri kaplnky. Čierny kňazský klobúk s jedným čiernym strapcom na
čiernej šnúre na každej strane prináleží, podľa pravidiel cirkevnej heraldiky, farárovi
a farnosti.

Autor heraldického návrhu a kresby: doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD.

Erb schválil dňa 23/VIII/2017 v Nitre
heraldický konzultor KBS
doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD.

Nový farský erb sa bude používať na pečiatkach a hlavičkovom papieri našej farnosti. Keďže naša farnosť nemala doteraz vytvorený oficiálny znak, bolo potrebné pre túto potrebu dať vytvoriť a ustáliť znak, ktorý sa bude používať. Keďže Pavol VI. v Motu Proprio 1966 vydal smernice, ktorými ustanovil, že klerici a farnosti spolu s diecézami môžu i naďalej používať /a je vhodné/erbové právo, ktoré dala Mária Terézia vo svojom cisárstve Cirkvi. Rešpektujúc túto tradíciu sme sa rozhodli i my v nej pokračovať.